piątek, 29 listopada 2013

84.Zapiski (pod)różne-Martyna Wojciechowska

Zapiski (pod)różne - Martyna WojciechowskaTytuł: Zapiski (pod)różne
Autor: Martyna Wojciechowska
Liczba stron: 200
Wydawnictwo: National Geographic 


"Nigdy nie odmawiaj zaproszenia. Nigdy nie opieraj się nieznanemu. Po prostu otwórz się na świat i napawaj przeżyciami. A jeśli się sparzysz? Cóż, trudno...Pewnie nie na darmo."

Nazwisko Martyny Wojciechowskiej jest już pewnie wszystkim znane. Polska, najpopularniejsza podróżniczka, która widziała nie jedno, a zapewne zobaczy jeszcze więcej. Pełna pasji, energii, doświadczenia i chęci poznawania nowych ludzi i obyczajów. 


Ostatnio miałam okazję przeczytać książkę Zapiski (pod)różne, które są notatkami z przeróżnych wypraw podróżniczki. Fragmenty wspomnień z przeróżnych miejsc, w których pani Wojciechowska była. Znajdziemy tam opisy obserwacji z różnych kultur, różne, zabawne rozmowy z przypadkowymi ludźmi, przepiękne zdjęcia i krótkie informacje o danym państwie.

Martyna Wojciechowska pisze lekko i wprost. Nie męczy, nie nudzi tylko opisuje to, co widziała i z czym chce się podzielić. Czytając czułam się jakbym siedziała koło podróżniczki i słuchała jej opowiadania. Książkę czyta się bardzo szybko, gdyż nie owija w bawełnę. W książce znajdziemy przeróżne wspomnienia z różnych wypraw, więc każda historia ma około pięciu stron. Dodatkowo piękne zdjęcia umilają czas i lepiej możemy wczuć się w historię.

Podróże to nie tylko zwiedzanie miejsc. To również poznanie obyczajów, różnych ludzi i kultury. Martyna Wojciechowska pokazała, że wyjechanie np. do Bombaju to nie tylko zwiedzenie miasta, to również poznanie tradycji i kultury, poznanie hindusów, poznanie zwyczajnego życia, jakie toczy się w Indii. 

Kiedyś przechodziłam obojętnie obok książek podróżniczych, ale kiedy zaczęłam interesować się turystyką, podróżami i kiedy wybierałam przedmiot dodatkowy na maturę i stwierdziłam, że geografia to jest to, zaczęłam czytać coraz bardziej takie książki. Są one bardzo ciekawe, opisują przeróżne miejsca, o których nawet nie miałam pojęcia. Takie książki są lekkie, przyjemne, a na dodatek można się wiele nauczyć. 

Jak już kiedyś wspominałam, podziwiam Martynę Wojciechowską.  Jest to kobieta, która wiele osiągnęła i można nazwać ją gwiazdą. Jest to osoba, która nie wywyższa się swoją sławą i korzysta z życia. Jeśli ma się cel, to trzeba dążyć do tego, a pani Wojciechowska jest świetnym przykładem kobiety, która osiąga swoje cele. 

"Tradycja jest rzeczą piękną. Mówi, jak żyć. Często jednak nie pozostawia wyboru."

Ocena:6/10

3 komentarze:

  1. Chciałabym w końcu poznać twórczość Martyny Wojciechowskiej. Programy z jej udziałem zawsze oglądałam z wielkim zaciekawieniem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Podziwiam Martynę Wojciechowską, ale do książki przekonana nie jestem

    OdpowiedzUsuń