środa, 21 sierpnia 2013

69.[geim]-Anders de la Motte


Tytuł: [geim]

Autor: Anders de la Motte
Liczba stron: 407
Seria: Henrik Pettersson
Tytuł oryginału: [geim]
Wydawnictwo: Czarna owca

Wanna play a game ?
YES   NO

Anders de la Motte to  szwedzki, były oficer policji, który zasłyną z kryminalnej trylogii [geim]. Pisarz oferuje czytelnikom nowy i interesujący pomysł wcielenia gry w realne życie. Grze, której towarzyszy strach, adrenalina i zabawa. Jeśli zaczniesz, nie będziesz mógł skończyć.

HP Henrik Pettersson to trzydziestoletni kombinator. Pewnego dnia znajduje telefon komórkowy, ale nie taki zwykły. Telefon zaprasza go do gry "Alternatywna Rzeczywistość"-rozgrywki testujące granice pomiędzy złudzeniem a rzeczywistością. HP zgadza się na test próbny i zaczyna go to fascynować. Henrik po wykonaniu pierwszego zadania otrzymuje mnóstwo poleceń do wykonania. Wszystko jest nagrywane, publikowane na liście rankingowej i oceniane przez zamkniętą społeczność w sieci. Gra bardzo wciąga, ale staje się coraz bardziej niebezpieczna. Gracze uzależniają się, nagrody stają się coraz cenniejsze, trzeba podjąć ryzyko, aby pozostać w grze. Czy jesteś pewien, że chcesz zagrać?

Rebecca Normen-inspektor, która jest całkowitym przeciwieństwem HP. Kobieta kontroluje swoje życie, wszystko ma dobrze przemyślane i zaplanowane. Całe życie układa jej się dobrze, aż do momentu, kiedy otrzymuje anonimowe wiadomości. Jednak to nie byle jakie wiadomości. Nadawca doskonale wie, co robi. Zna ją. Wie o przeszłości Rebecci i zaczyna się z nią bawić.

"Nic, czego doświadczyłeś, nie było prawdziwe. Wszystko jest tylko grą, aplikacją w telefonie, w której rzeczywistość przeplata się z iluzją w taki sposób, że prawie nie sposób wytyczyć granicę między nimi."

Świat Rebecci i Henrika zaczyna się łączyć. Gra stopniowo wkracza w życie bohaterów, a kiedy zdają sobie sprawę, że robi się coraz bardziej niebezpiecznie, nie można się wycofać. Jak poradzi sobie HP z grą ? Kim jest przywódca ? Dlaczego telefon trafił do Henrika ? I co z tym wszystkim ma wspólnego Rebecca ?

[geim] to pierwsza część kryminalnej trylogii Andersena de la Motte. Książka jest napisana z dwóch punktów widzenia. Raz mamy losy Henrika, a raz Rebecci. Historia jest dobrze przemyślana i zaplanowana. Książka wciąga, bo chce się poznać tajemnice, zagadki oraz osobę, która za tym wszystkim stoi. Jednak mimo, że książkę czyta się bardzo szybko, to ja niestety nie wciągnęłam się w [geim]. Nie wiem czy ja jestem dziwna, czy ostatnio wybieram takie książki, ale powieści które podobają się niemal wszystkim i mają wysokie oceny, to mi one nie pasują. Tak właśnie było i z [geim]. Wszystko fajnie, ale nie dla mnie.

Pomysł na książkę jest bardzo fajny. Minimalnie książka przypominała mi Pretty Little Liars, ale to tylko w momencie, gdy HP dostawał wiadomości na telefon. Książka jest bardzo ciekawa i wciągająca. Autor posługuje się ciekawym językiem, a na dodatek bohaterowie są świetnie wykreowani. Jest to coś nowego i fajnego dla fanów kryminałów. Uważam, że książka jest dość dojrzała. Nie wiem czy to przez dorosłych bohaterów, czy autora, ale nie ma tu żadnych głupich, niezręcznych i niepotrzebnych sytuacji.

[geim] to debiut szwedzkiego pisarza. Książka niesie za sobą humor i tajemniczość. Jeśli ktoś lubi kryminały lub chce się oderwać od książek jakie czyta, to warto poświęcić chwilę, aby zapoznać się z książką i zagrać w grę.

A czy ty chcesz zagrać w grę?
TAK    NIE

Trylogia:
[geim] • [buzz] • [bubble]Książkę otrzymałam od wydawnictwa Czarna Owca
za co bardzo serdecznie dziękuje!

7 komentarzy:

 1. Ostatnimi czasy czytam coraz więcej takich książek :-) Skuszę się i na nią :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Być może kiedyś się na nią pokuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszłąm o tej ksiazce i były to pozytywne wypowiedzi. Chcałabym przeczytac.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chcę przeczytać tę serię i mam nadzieję, że wkrótce wpadnie mi w ręce ; D

  OdpowiedzUsuń
 5. Może być ciekawa, ale raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka zapowiada się bardzo ciekawie, na pewno ją przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń