sobota, 20 października 2012

39. Harry Potter i Kamień filozoficzny-J.K.Rowlning


Tytuł: Harry Potter
Autor: J.K.Rowling
Liczba stron: 319
Seria: Harry Potter #1
Tytuł oryginału: Harry Potter and the Philosopher's Stone
Wydawnictwo: Media Rodzina


Harry Potter-chyba każda osoba na świecie wie kto to taki. Najsławniejszy czarodziej, chłopiec który przeżył. Książki i filmy o szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwardzie są znane na całym świecie.

Ostatnio właśnie skończyłam czytać po raz kolejny pierwszą część Harrego Pottera. Tak na prawdę  miałam nie pisać recenzji tej książki, ponieważ jest ona znana każdemu i po co znowu pisać to samo. Ale z drugiej strony dlaczego nie. Przecież mam bloga, aby pisać recenzję książek, które przeczytałam i dlaczego mam się kryć z pisaniem mojej opinii tej oto książki. Dlatego po rozmowie z Alicją postanowiłam, że i ja napiszę kilka słów o Harrym Potterze.

,,Jeśli ktoś kocha nas aż tak bardzo, to nawet jak odejdzie na zawsze, jego miłość będzie nas zawsze chronić." 


Coś o treści, która jest chyba wszystkim znana, ale nie zaszkodzi wspomnieć o niej kilka słów. A więc Harry Potter to jedenastoletni chłopiec, który jako małe dziecko stracił rodziców i teraz musi się wychowywać u rodziny Dursley'ów-jedynych krewnych, którzy nie są dla niego mili. Pewnego dnia dostaje list z Hogwartu.  Wuj Veron i ciotka Petunia nie chcą dopuścić do tego, aby Harry dowiedział się, że jest czarodziejem. Nie dają mu przeczytać listów, które od pewnego czasu zaczynają przychodzić do niego i postanawiają się wyprowadzić. Na szczęście pewnej nocy gajowy Hagrid odnajduje Harrego i przekazuje mu nowiny. Harry Potter dowiaduje się, że jest czarodziejem i to potężnym czarodziejem. Jako jedyny przeżył z rąk Lorda Vordemorda i teraz ma zacząć naukę Magii i Czarodziejstwa w Hogwrardzie.

Harry Potter był przez moje całe dzieciństwo. Pierwsze powieści J.K. Rowling wyszły, gdy byłam dzieckiem. Pamiętaj, jak jako mała dziewczynka cieszyłam się, że mam pierwszą książkę Harrego Pottera, choć jeszcze nie umiałam czytać. Zaczęłam oglądać ekranizację książek. Najpierw chodziłam do kina z tatą, a potem zaczęłam chodzić z koleżankami. Harry był ze mną odkąd pamiętam dlatego mam do niego wielki sentyment. Harry to moje dzieciństwo, moje marzenia. Kto nie marzył o liście z Hogwartu, nie okrywajmy, ja dalej marzę. Kto nie chciałby być czarodziejem. 

Harry Potter to książka, która skrywa wiele magii, tajemnicy. Cała książka jest nieziemska. J.K. Rowling jest wielką pisarką. Napisała wspaniałą sagę. To wszystko, co stworzyła jest niesamowite. Autorka miała świetny pomysł, który wykorzystała w 100 procentach. Mogłabym tu wychwalać i wychwalać, ale po prostu saga o Harrym Potterze jest najlepsza! Dla mnie nie trzeba tu wspominać jaki jest Harry, książka czy film, bo Harry to Harry. Jedyny w swoim rodzaju, wspaniały, najlepszy, ach po prostu wszystko co związane jest z nim, kocham. 


Film jest również wspaniały jak książka. Oczywiście filmowa wersja nie ukazuje nam całej książki, ale film jest również wspaniały. Cały ten świat, bohaterowie są w 100% tacy, jacy powinni. Uwielbiam Emme, Daniela i Ruperta-to wspaniali aktorzy, którzy niesamowicie zagrali w filmach o Harrym Potterze. Cały film przybliża wizerunek tego świata, który stworzyła J.K. Rowling. Cała produkcja jest świetna. Harry Potter to zdecydowanie najlepsza powieść jak i najlepszy film ( i jestem mega szczęśliwa, gdyż mam trochę autografów aktorów wcielających się w postacie. Niby podpis, ale tak naprawdę to kawałek osoby, którą oglądam na okrągło w telewizji).

Harry Potter jest zdecydowanie najlepszą książką na świecie ! Chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Uwielbiam oglądać filmy o chłopcu, który przeżył i na pewno mi się to nie znudzi oraz uwielbiam powracać do papierowej wersji. Teraz znowu mam zamiar zagłębić się w świat czarodziejów. I będę to robić na okrągło, aż do końca życia, gdyż Harry Potter to kawałek mojego dzieciństwa.

"Prawda to cudowna i straszliwa rzecz, więc trzeba się z nią obchodzić ostrożnie."

Książkę polecam. Polecam przeczytać ją tym, którzy jeszcze nie mieli styczności z pierwszą częścią oraz do przeczytania na nowo Harrego. A tymczasem planuję nie długo przeczytać drugą część serii "Harry Potter i Komnata Tajemnic" i mam pytanie, czy chcielibyście, abym napisała recenzję i tej części ? 
A wiec po raz kolejny polecam przeczytać Harrego Pottera , gdyż to arcydzieło!


Ocena: 8/10

8 komentarzy:

 1. Zgadzam się z Twoją recenzją :) Uwielbiam Harrego i na zawsze będzie już częścią mojego dzieciństwa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam całą serię, przeczytałam każdą część i jestem z tego dumna ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się w 100%. Harry nigdy się nie znudzi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo, ale to bardzo lubię Harrego:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam i nie zamierzam, za to oglądałam i jestem pod ogromnym zachwytem wszystkich części :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ech kiedy to było! Pamiętam, że część pierwszą pochłonęłam w dwie godziny, tak mnie porwała historia Harry'ego. Przeczytałam całość i uważam, że to jedna z najlepszych serii dla dzieci, młodzieży i dorosłych :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ah, przeczytałam całą serię 7 razy, i przyznam się szczerze: stale do niej powracam! Uwielbiam wszystkie części, choć wiadomo - mam swoje ulubione tomy. Tak więc do tej pory Harry i jego przyjaciele są mi bliscy... :) Nie mam żadnej obsesji, ale przez to ciągłe czytanie umiem niektóre fragmenty na pamięć :P i tak, KOCHAM HARRY'EGO POTTERA ♥ :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Do tej książki mam ogrooomny sentyment. Filmy też lubię, chociaż mniej, zwłaszcza nie podobała mi się pierwsza część siódmej części (o Boże, jak to brzmi xd). J.K. Rowling stworzyła genialną sagę i szczerze ją podziwiam za ten cały magiczny świat.

  OdpowiedzUsuń