piątek, 21 września 2012

36.Gra anioła-Carlos Ruiz Zafón


Gra aniołaTytuł: Gra anioła
Autor: Carlos Ruiz Zafón
Liczba stron: 605
Seria: Cmentarz Zapomnianych książek #2
Tytuł oryginału: El Juego del Angel
Wydawnictwo: MUZA SA


Gra anioła to druga książka, gdzie autor przenosi nas do Cmentarza Zapomnianych Książek. Pierwszą część serii Cień wiatru pokochało wiele czytelników, stała się ona bestsellerem, która pozostanie na długo w sercach czytelników. Ale czy następczynią tak wielkiego hitu można nazwać książkę Grę anioła


Historia opowiada o Davidzie Martinie, który pracuje w gazecie. Pewnego wieczoru dostaje on propozycję napisania krótkiego opowiadania do jednego wydania gazety. Historia napisana przez młodego pisarza okazuje się wielkim hitem i tym sposobem  powstają "Tajemnice Barcelony".  Jednak marzeniem bohatera jest wydanie własnej książki i  wtedy zjawia się tajemniczy, nikomu nieznany francuski wydawca Andreas Corelli. Składa ofertę nie do odrzucenia, bowiem David ma napisać dla niego pewną, tajemniczą książkę. Martin przyjmuje ofertę i właśnie od tego momentu jego życie się zmienia.

"Książki mają duszę, duszę tych, którzy je piszą, którzy je czytają i którzy o nich marzą."

W książce występuje wiele bohaterów. Głównego bohatera-Davida Martina niestety nie polubiłam. Miał coś w sobie, co mnie odpychało i dla tego ta książka nie zachwyciła mnie aż tak jakbym tego chciała. Spotykamy Isabelle, która przez pewien czas jest asystentką Martina. Jest ona bardzo wesołą, młodą osobą, która jako jedyna wnosi humor do tej książki. Jest jeszcze kluczowa postać, bez której ta książka jest taka, a nie inna, a mianowicie Andreas Corelli, który niestety nie jest dokładnie opisany. Autor nie do końca dał nam go poznać, jednakże za każdym razem, gdy pojawiał się w książce miałam dreszcze. 

Autor ma niesamowity talent. Nadal czaruje swoim stylem. Język jest prosty, ale książka 
wymaga skupienia, gdyż razem z bohaterem mamy wiele tajemnic do rozwiązania i łatwo można pominąć jeden fakt, który może okazać się ważny i już nie wiemy o co chodzi. Książka w ogóle nie jest przewidywalna, autor ciągle zmienia bieg akcji co jest wielkim plusem, gdyż książka jest jeszcze bardziej ciekawsza. Autor rzuca na kolana już pierwszym akapitem "Pisarz nigdy nie zapomina dnia...", co świadczy o tym, że jest po prostu niesamowitym i utalentowanym pisarzem, inaczej go nie można nazwać. Ma to coś, że jego książki wydają się lekkie i każdy chce przeczytać jego twórczość. 

Książka tak jak i pierwsza część serii ma niesamowite wydanie, które daje jeszcze więcej tajemniczości. Wystarczy otworzyć ją, aby poczuć niezwykły klimat. Niestety zabrakło mi przepięknych, czarno-białych zdjęć, które były w Cieniu wiatru, były one niesamowitym dodatkiem do książki, a tu ich niestety nie było. Gra anioła tak jak i Cień wiatru ma niesamowity klimat. Carlos Ruiz Zafón ponownie przenosi nas do tajemniczej i mrocznej Barcelony. Niezwykle opisuje te cudowne miasto, ludzi i ich losy.

"Poezję pisze się łzami, powieść krwią, a historię rozczarowaniem"

Szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś innego, lepszego po tej książce. Nie jest ona zła, ale jednak mnie nie zachwyciła tak jak Cień wiatru. Nie można porównywać tych dwóch książek, gdyż to dwie, inne historie poplątane niektórymi bohaterami, które występują w dwóch książkach, mający jedynie wątek Cmentarza Zapomnianych Książek oraz jednym, wspólnym miejscem-Barceloną. Lecz niestety Gra anioła nie miała tego czegoś, co by mnie urzekło, ale jest ona dobrą książką. 

Oczywiście polecam Grę anioła wszystkim. Jest to na prawdę dobra powieść, a Carlos Ruiz Zafón jest niesamowitym pisarzem i każdy szanujący się czytelnik powinien zapoznać się z jego twórczością. Pisze on niesamowite historie, przy których nie można się nie nudzić. Dodatkowo jest on bardzo mądrą osobą, co świadczą o tym przepiękne i przemyślane cytaty. Warto się zapoznać z tym oto pisarzem. Polecam !

Ocena: 6/10


Seria Cmentarza Zapomnianych Książek składa się z:
1. Cień wiatru RECENZJA
2. Gra anioła
3. Więzień nieba

9 komentarzy:

 1. Tego autora czytałam "Pałac Północy", "Książę Mgły" i "Marinę" i bardzo mi się podobały. Wkrótce sięgnę po "Cień wiatru":)

  OdpowiedzUsuń
 2. Podobała mi się Gra anioła, a zwłaszcza początkowa jej część. Zakończenie było dla mnie nieco dziwne, ale ogólnie książkę zaliczam do udanych (choć Cień wiatru trochę bardziej mnie zauroczył). I oczywiście kolejne książki Zafóna muszę obowiązkowo przeczytać :)
  A co do zdjęć, rzeczywiście szkoda, że tu ich nie było.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam tylko "Księcia Mgły", ale bardzo mi się podobał :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi tam się bardzo podobało :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z autorem jeszcze się nie zapoznałam, ale zamierzam to zmienić;)
  A seria może być całkiem ciekawa.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety twórczość tego autora zupełnie do mnie nie trafia, zaczynałam kiedyś już czytać tą książkę niestety nie dałam rady. Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. czytałam Cień wiatru, Grę Anioła też zamierzam przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń