piątek, 31 sierpnia 2012

34.Miasto popiołów-Cassandra Clare


Tytuł: Miasto popiołów
Autor: Cassandra Clare
Liczba stron: 442
Seria: Dary anioła #2
Tytuł oryginału: City of Ashes
Wydawnictwo: MAG


Seria Dary anioła pokochało wiele czytelników. Cassandra Clare stworzyła nowy świat. Świat nocnych łowców. Miasto kości jest wspaniałą książką, ale czy autorka dalej utrzyma równie dobry poziom? 


Clary zakochała się w niewłaściwej osobie. Stara się o niej zapomnieć, ale to nie jest takie proste, gdyż swojego ukochanego spotyka niemal na każdym kroku. Jace zostaje wyrzucony z Instytutu i zostaje oskarżony o pomaganie swojemu ojcu, Valentine'owi. Zamiast zapobiec swojemu oskarżeniu, udowodnić, że jest nie winny, to robi rzeczy, które działają na jego nie korzyść. Pilnuje go pełna nienawiści Inkwizytorka, która jest zdolna zamknąć go nawet w Mieście kości. Wszyscy mają wspólny cel-powstrzymać Valentine. Czy im się to uda? Czy zwyciężą z groźnym przeciwnikiem? Czy Jace, albo Clary przejdą na stronę ojca ?


"Za każdym razem, kiedy prawie umierasz, ja też umieram."

Każdy z bohaterów jest inny i wspaniały na swój sposób. Jest Clary, która jest zwyczajną dziewczyną. Autorka nie stworzyła tu wspaniałej, pięknej i inteligentnej bohaterki, tylko przeciętną osobę.  Jest mój boski Jace, którego pokochałam od pierwszych stron. Arogancki, przystojny chłopak z wielkim poczuciem humoru, czasami za wielkim, a jego dialogi rozśmieszają mnie do łez. W tej części poznajemy dwóch nowych bohaterów. Jest nim Inkwizytorka Imogen Herondale, którą od początku znielubiłam i wilczyca Maia, która nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia.

Świat, który stworzyła Cassandra Clare jest bardzo interesujący. Nie występuje tu tylko jeden czy dwa gatunki stworzeń. Jest ich cała masa: Nocni Łowcy, wampiry, wilkołaki, demony, czarodzieje. Każdy odgrywa jakąś role w książce, a autorka bardzo interesująco ich opisała. 

Akcja jest dynamiczna. Autorka ciągle to opisuje nowe wydarzenia. Poznajemy wspaniałe miejsca,do których wybierają się bohaterowie. Z książką po prostu nie można się nudzić. Chcemy czytać i czytać, towarzyszyć Clary w walce ze złem i poznać zakończenie, które jest szokujące i przerażające, tak jak to było i w pierwszej części. Nie brakuje również emocji, które stwarzają Clary i Jace. Jest to jeden z wielu wątków, dla którego chcemy czytać. 

Cassandra Clare dalej utwierdziła swoich fanów, że może stworzyć coś niesamowitego. Może ta książka jest nieco gorsza, ale również wspaniała. Stwarza we współczesnym Nowego Jorku postacie fantastyczne i magiczne istoty. Dała fanom to, co chcieli przeczytać. Ja nie mogłabym inaczej wyobrazić sobie kontynuacji pierwszej części sagi i już nie mogę się doczekać, aż zabiorę się za Miasto szkła i poznam dalsze losy bohaterów. 

"-Zdaje się, że ma pani obsesje na punkcie mojego wyglądu.-Jace z ulgą odwrócił się od lustra.-Czy to dlatego, że panią pociągam?

Miasto popiołów napisane jest w narracji trzecioosobowej. Język jest prosty i zrozumiały dla czytelników. Czcionka jest przyjazna dla oka (przynajmniej mojego). Jak już wspominałam, akcja jest dynamiczna i czytelnik zostanie od razu wciągnięty w lekturę. Czyta się ją jednym tchem. I nie ma mowy o nudzie. Jest to powieść oryginalna i na swój sposób wyjątkowa. 

Niestety jak o książce mogę powiedzieć, że jest wspaniała, tak nie mogę tego powiedzieć o okładce, która jest wizytówką książki. Może i wydanie jest ładne. Grzbiet nie jest pozaginany i w środku jest wszystko fajnie stworzone, ale okładka jest obrzydliwa. Jeszcze w pierwszej części można było to pominąć, ale w tej części po prostu brak mi słów. Niby okładka przedstawia Izabelle, która w książce opisana jest jako bardzo ładna dziewczyna, a tu wygląda po prostu jak potwór. Dodatkowo znaki na rękach, które podobno są czarne, a tu wyglądają na koszmarne tatuaże. Brak słów. Zawsze się zachwycam okładkami, a tu jest odrażająca.

Polecam wszystkim serie Dary anioła, bo nie można przejść obok niej obojętnie. Cassandra Clare się spisała i stworzyła naprawdę dobrą książkę. Oby kolejne książki mnie tak zachwyciły jak dwie pierwsze części sagi. Polecam ją wszystkim!

Ocena: 9/10

7 komentarzy:

 1. Według mnie równie genialne jak tom 1 :) I pozostałe części tam samo ;p

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto sięgnąć po kolejne części. Niestety mam wrażenie, że czwarta część nie trzyma poziomu. :) Mimo wszystko polecam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam :DD Zgadzam się z Twoją recenzją :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ah... Uwielbiam tę serię. Nie tylko za fabułę, anioły... ale głównie za postaci ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam tę serię i czekam na kolejny tom ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. nie znam tej serii, ale wysokie oceny mnie do niej zachęcają :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiele dobrego słyszałam o tej serii, chętnie bym zresztą wzięła się za jej czytanie, ale jak na złość w mojej bibliotece nie ma książek Cassandry Clare. Ja sama natomiast raczej nie kupuję już literatury młodzieżowej (No, może z małym wyjątkiem w postaci Pretty Little Liars). ;)

  OdpowiedzUsuń